ЈАГОДИНКА СИМОНОВИЋ

Пре неколико дана је у нашем малом граду одржана мотивациона трибина „Уметност у отпору“. У градском парку, глумци и студенти су покренули дијалог о питањима која брину наше грађане. Уважени гости били су глумци Анита Манчић, Драгана Варагић и Миљан Вуковић. Одзив грађанства, као што се можда и очекивало, није био превелики. Догађај се поклопио са „Даном вина и лепог расположења“ на Рајачким пивницама и рецимо да је то био један од разлога малог броја окупљених. Без обзира на то, трибина је успешно реализована, а неколико наших суграђана се активно укључило у дискусију.

Међутим, на нешто друго желим да скренем пажњу. У нашој јавности, поводом најаве догађаја, главни коментар је био да нам долази Јагодинка Симоновић. Ето какви смо ми.

Госпођа Драгана Варагић, глумица и професорка има изузетно богату биографију. Дипломирала је глуму на Факултету драмских уметности у Београду, специјализирала Шекспира на Шекспировом институту у Стратфорду и магистрирала драму на Универзитету у Торонту. Одиграла је бројне улоге у позоришту, на филму и телевизији. У Канади је наставила своју каријеру као глумица, редитељ и универзитетски професор. Предавала је глуму на универзитетима Далхаузи и Виндзор, а глуму и режију на Универзитету Отава. До одласка у пензију била је професор глуме на Академији уметности у Београду. Носилац је више награда за глумачка остварења на нашим просторима.

Али ето, код нас ће она увек бити Јагодинка Симоновић. Улога коју је ова наша глумица остварила давне 1984. године у култном филму Горана Паскаљевића „Варљиво лето `68“ у колективној свести ширег аудиторијума обележила је њену каријеру. Ово свакако није усамљени пример. Док бројни амерички писци у својим биографијама поносно истичу како су носили гајбе или су радили у фабрици, кад нас народ никад неће опростити некоме што је био продавац тоалет папира или радник обезбеђења пре него што је „аванзовао“. Тако се, нажалост, гледа и ко је одакле дошао, из ког села су му баба и деда, ко је са Косова, а ко из Босне, као да се на основу тога одлучује ко је какав човек. У случају наших глумица, нарочито из времена социјализма, увек ће ту бити и сексистичких алузија.

Да није све тако црно у нашем друштву и да увек постоји лепша страна медаље исте вечери, након трибине, доказали су нам непревазиђена „Ођила“, и младе наде неготинског урбаног звука „Shellac sessions“, као и бројни људи окупљени на Рајачким пивницама. Учесници програма су својом позитивном енергијом обојили јулско вече и све нас у публици заразили оптимизмом.

Ivica Trajković
Ivica Trajković

Ivica je rođen u Negotinu 1976. godine gde je završio osnovnu školu i Gimnaziju. Višu turističku školu završio je u Beogradu 2000. godine, da bi 2004. godine diplomirao na Fakultetu za menadžment u Zaječaru. Radio je u turističkoj agenciji Denzor od 2000. do 2003. godine. U Muzeju Krajine zaposlen je od 2003. godine, na radnom mestu dokumentariste. Zvanje kustosa stekao je 2005. godine. Prilikom osnivanja Turističke organizacije opštine Negotin 2006. godine postavljen je za v.d.direktora ove ustanove koja predstavlja bogati turistički potencijal naše opštine. Vršio je brojne dužnosti, uporedo se profesionalno usavršavajući. Nakon položenog stručnog ispita 2011. godine postaje licencirani turistički vodič. Od 2014. godine, veoma uspešno, devet godina, vršio je funkciju direktora u jednoj od najstarijih ustanova kulture u Srbiji, Muzeju Krajine. Pored predstavljanja muzeja, doprinosio je efikasnoj međumuzejskoj saradnji: putem promocija, izložbi, kataloga, publikacija. Zvanje višeg kustosa stiče 2016. godine, a zvanje dokumentariste savetnika 2024. godine. Publikovani su mu brojni radovi. Autor je i koautor nekoliko izložbi. Živi u Negotinu, oženjen je i ima sina.

Articles: 8